Ylöjärven Reservinaliupseerit ry on Pirkanmaan Reserviläispiirin vuoden 2022 malliyhdistys

Pirkanmaan Reserviläispiiri nimesi Ylöjärven Reservinaliupseerit ry:n piirin vuoden 2022 malliyhdistykseksi. Yhdistys sai kiitosta aktiivisesta toiminnastaan myös reserviläistoiminnan ulkopuolella.
Ylöjärven Reservinaliupseerit ry:n puheenjohtaja Sami Rantanen (oik.) vastaanottaa huomionosoituksen Pirkanmaan Reserviläispiirin puheenjohtaja Jarno Lahtiselta. (Kuva: Raimo Ojala)

Valinnan perusteina olivat muun muassa yhdistyksen monipuolinen toiminta, jäsenmäärän kasvu, sosiaalisessa mediassa aktiivinen näkyminen sekä alueellisen kokonaismaanpuolustuksen positiivisen näkyvyyden ja toiminnan toteuttaminen.

Mäntässä maanpuolustusjuhlassa luovutetun huomionosoituksen yhteydessä piirin puheenjohtaja Jarno Lahtinen totesi, että Ylöjärven Reservinaliupseerit tekee monipuolista työtä, joka on paljon muutakin kuin pelkkää reserviläistoimintaa. Näitä ovat esimerkiksi yhdistyksen erilaiset talkoot yhteistyössä Ylöjärven eri toimijoiden kanssa. Viimeisimpänä seurakunnan järjestämä talvirieha sekä vuosittain Nuorisoasunnoilla toteutettavat talkoot.

Reserviläistoiminnan vetovoimaisin laji on kuitenkin ammunta, josta yhdistyksen nuorisojaosto on vastannut parin viimeisen vuoden aikana.

Aktiivinen toimija Ylöjärvellä

Ylöjärven Reservinaliupseerit ry:n puheenjohtaja Sami Rantanen toteaa, että yhdistys haluaa olla helposti lähestyttävä organisaatio, joka näkyy ylöjärveläisille yhtenä aktiivisena toimijana ja on kiinteä osa Ylöjärven näkyvyyttä ja hyvinvointia.

– Olemme useampana vuonna tehneet lahjoituksia muun muassa heikommassa asemassa oleville perheille sekä adoptoineet Soppeenharjun historialliset juoksuhaudat, joiden siisteyttä
ylläpidämme. Vuonna 2022 saimme hankittua Lentomestari Heiskalan muistomerkille hänestä kertovan informaatiotaulun, joka julkistettiin toukokuussa 2022.

Rantanen kertoo, että yhdistyksen toiminta saa eniten huomiota suorittaessaan veteraanikeräyksiä sekä seppeleenlaskuja sankarihautausmailla ja sotien muistomerkeillä.

– Näistä isoin ponnistus oli 24.12.2022, jolloin kunniavartiot hoidettiin asiaan kuuluvalla hartaudella ja kunnioituksella sotiemme sankarivainajia kohtaan. Saatu positiivinen palaute viime vuodesta antaa hyvät lähtökohdat myös tulevaan toimintakauteen.

Rantanen haluaa kiittää kaikkia aktiivisia yhdistyksen jäseniä, hallitusta, yhteistyötahoja sekä ylöjärveläisiä:

– Te kaikki olette omalta osaltanne mahdollistaneet tämän yhdistyksemme saaman hienon huomioinnin. Aiomme edelleen pitää kiinni yhteisöllisestä, osallistavasta ja monipuolisesta toiminnastamme. Tulemme näkymään aktiivisena toimijana Ylöjärvellä ja koko Pirkanmaalla.