MLL:n joulukampanja onnistui yli odotusten

MLL:n joulukeräys

Kauppakeskus Elossa toiminut Ylöjärven MLL:n joulukampanja sai kerättyä huiman määrän paketteja.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Ylöjärven yhdistyksen joulukampanja ylsi uuteen ennätykseen.
Kampanjan aikana ihmiset lahjoittivat peräti 916 lahjaa. Kampanjan parissa työskennelleiden vapaaehtoisten toiveena oli saada jokaiselle apua tarvitsevalle 350 lapselle kaksi lahjaa. Keräykseen osallistuneiden lahjoittajien avulla tavoite saavutettiin.
Ensimmäistä kertaa toteutettu ruokalahjakorttikeräys tuotti 628,45 euroa. Tämä summa suo 51:een apua tarvitsevaan perheeseen pieniä jouluntuoksuisia viemisiä, kuten kahvipaketti, puuroriisiä, kanelia, pipareita, rusinoita ja suklaakonvehteja.
MLL:n Ylöjärven yhdistyksessä toivotaan, että ruokalahjakorttikeräys jatkuu myös ensi vuonna osana joulukampanjaa.
– Lahjojen määrä sekä myös vapaaehtoisten pajalla työskentelevien määrä oli tänä vuonna huikea. Kampanja oli oikein onnistunut, MLL:n Ylöjärven yhdistyksen puheenjohtaja Susanna Grönlund kiittää.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?