Kela muuttaa aukioloaan – iltapäiväaikoja saa ainoastaan ajanvarauksella

Ylöjärven Kela muuttaa aukioloaikojaan 3.5. alkaen.
Kela-taksi, Tampereen Aluetaksi, Kela, kuva: Iiria Lehtinen

(arkistokuva)

Kela on vielä vähän aikaa auki myös iltapäivällä, mutta 3.5. tilanne muuttuu niin, että auki ollaan ainoastaan keskiviikkoisin ja torstaisin kello 9-12 sekä ajanvarauksella.

Tämä tarkoittaa sitä, että keskiviikko- ja torstai-iltapäivien automaattinen aukiolo jää historiaan, ja iltapäiväaikoja saa ainoastaan ajanvarauksella.

Kelan tavoitteena on varmistaa puhelinpalvelun ja varattavien aikojen hyvä saatavuus.

Kelan palvelupisteiden kävijämäärät ovat laskeneet merkittävästi. Ylöjärven palvelupisteessä asioitiin vuonna 2020 keskimäärin 63 kertaa viikossa, vuotta aiemmin 104 kertaa.

Samaan aikaan verkkoasioinnin ja puhelinpalvelun suosio kasvaa.

Pirkanmaalla noin 75 % hakemuksista tehtiin viime vuonna verkossa. Asiakkaat soittivat noin 201 000 puhelua, mikä on noin 1,5 % enemmän kuin vuonna 2019. Myös puhelinajanvarausten määrä kasvoi.

Kelan tekemissä kyselyissä asiakkaat ovat kiittäneet puhelimessa saamaansa palvelua.

Ylöjärven palvelupisteen aukioloajat 3.5. alkaen:

Ylöjärven palvelupiste (Mikkolantie 7) on jatkossa avoinna ke–to klo 9–12 ilman ajanvarausta, klo 13–15 vain ajanvarauksella.

Asiakas ei voi varata käyntiaikaa itse. Tarvittaessa Kelan työntekijä varaa asiakkaalle ajan palvelupisteeseen.

Kelan puhelinpalvelu on avoinna arkisin klo 9–16. Puhelinpalveluun voi myös varata ajan verkossa tai soittamalla.

 

Lue lisää aiheesta:

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?