Uplakers-kasvatti Nea Tervonen edustaa jälleen alle 18-vuotiaiden tyttöjen jääkiekon MM-kisoissa – Tapaninpäivänä Suomi saa vastaansa USA:n

22.12.2019 16:00

Historiallista jääkiekon MM-pronssia alle 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueessa viime tammikuussa voittanut Nea Tervonen on valittu jälleen tyttöleijoniin.
Nea Tervonen (oik.) ja joukkuekaveri Sofianna Sundelin juhlivat MM-pronssia tammikuussa. (Kuva: Nea Tervosen kotialbumi)

Slovakiassa pelattavat alle 18-vuotiaiden tyttöjen MM-kisat starttaavat torstaina 26. joulukuuta.

Tyttöleijonien joukkueessa nähdään jälleen asuntilalainen hyökkääjä, Uplakers-kasvatti Nea Tervonen, joka lähti viime MM-kisoista historiallisen pronssimitalin kanssa.

Tuolloin joukkue selvisi mitalipeleihin ensimmäisen kerran sitten vuoden 2011 ja  kukisti Venäjän pronssiottelussa lukemin 3–0.

Kisat käyntiin 26.12.

Tyttöleijonat matkaa Slovakiaan 23. joulukuuta. Kokoonpano on sama, jolla joukkue viime viikolla voitti Vierumäellä ja Keravalla pelatun tyttöjen Euro Hockey Tourin turnauksen.

– Näytöt on nyt annettu. Viime viikko osoitti, että peli on kehittynyt ja iloinen olen myös siitä, että ryhmähenki joukkueessa on erittäin hyvä. Positiivisin mielin lähdemme MM-kisoihin, Tyttöleijonat viime tammikuussa MM-pronssille luotsannut päävalmentaja Mira Kuisma kertoo.

MM-kisat alkavat tapaninpäivänä, jolloin Suomi saa vastaansa klo 17.30 Suomen aikaa käynnistyvässä ottelussa USA:n. Perjantaina 27.12. vastassa on Kanada ja sunnuntaina 29.12. Venäjä. Puolivälierät pelataan 30.12., välierät 1.1. ja mitalipelit 2.1.

Lue myös: Uplakers-kasvatti Nea Tervonen toi Ylöjärvelle Tyttöleijonien historiallisen MM-pronssin