Tunnelma ja elämykset takaavat onnistuneen illallisen

08.07.2015 12:48

Parin viime vuoden aikana Ylöjärven Uutistenkin sivuilla on päivitelty, miksi puutarhakaupungissa ei ole ainuttakaan illallisravintolaa. Tilanne korjaantui vaivihkaa huhtikuun lopussa, kun ravintola Vänrikin Torppa avasi ovensa Uusi-Kuruntien ja vanhan Kuruntien risteyksessä Mutalassa.
Ravintoloitsija Anja Honkanen avasi Vänrikin Torpan oven asiakkaille Mutalassa noin kaksi ja puoli kuukautta sitten.
Ravintoloitsija Anja Honkanen avasi Vänrikin Torpan oven asiakkaille Mutalassa noin kaksi ja puoli kuukautta sitten.

Vänrikin Torpan taustalla häärii yrittäjä Anja Honkanen, joka on pyörittänyt lounasravintola Vänrikkiä Kurussa vuoden 2011 syksystä saakka. Honkanen hyppäsi 43 vuotta toimineen Vänrikin ohjaimiin ravintoloitsija Tapani Selkeen jalanjäljille.
Viime vuonna Honkaselle virisi ajatus ravintolatoiminnan laajentamisesta, kun hän huomasi ravintolapalveluille olevan runsaasti kysyntää. Lopulta viime tammikuussa Honkaselle tarjoutui tilaisuus ostaa Pinsiöön muuttaneen kalansavustamo ja lounasravintola Kalakartanon tilat Mutalasta.
– Pidin koko ajan silmiäni ja korviani auki, jos jostain löytyisi ravintolalle sopiva tila. Olin jo aiemmin ihaillut tätä Kalakartanon rakennusta ja pihapiiriä, joten aika nopeasti päätin tarttua tilaisuuteen, Honkanen kertoo.
Hänen mukaansa tilaan ei tarvinnut tehdä isoa remonttia uutta ravintolatoimintaa varten.
– Rakensimme uuden kassapisteen ja maalasimme sekä siivosimme paikkoja. Lisäksi keittiöön hankimme muutamia uusia laitteita.
Viisi työntekijää työllistävä Vänrikin Torppa aloitti lopulta asiakkaiden vatsojen täyttämisen 20. huhtikuuta.

Kaikille jotakin maistuvaa

Anja Honkanen toi Kurussa hyvää palautetta saaneen kakkubuffetin myös Vänrikin Torpan valikoimiin.
Anja Honkanen toi Kurussa hyvää palautetta saaneen kakkubuffetin myös Vänrikin Torpan valikoimiin.

Nyt Ylöjärvellä on siis myös illallisravintola. Anja Honkanen on monen muun tapaan ihmetellyt illallisravintolan puuttumista puutarhakaupungista.
– Ehkä Tampereen läheisyys on vaikuttanut tähän asiaan. Olen kuitenkin sitä mieltä, että täällä maaseudulla on sellaiset tunnelma ja maisemat, jollaisista ei kaupungin ravintoloissa pääse nauttimaan. Täällä mielikin rauhoittuu hyvää ruokaa nauttiessa, Honkanen kuvailee.
Vielä toistaiseksi Vänrikin Torpassa on ollut vilkkainta päivisin, kun ihmiset käyvät lounastamassa. Iltaisin käytössä olevan à la carte -menun suosio on kuitenkin hiljalleen kasvanut.
– Vielä kaikki eivät tiedä, että palvelemme perjantaisin ja lauantaisin aina iltayhdeksään saakka, Honkanen sanoo.
Hänen mukaansa Vänrikin Torpan à la carte -menu on tietoisesti laadittu hieman tavanomaisesta poikkeavaksi. Honkanen haluaa tarjota ravintolassaan erityisen hyviä makuja.
– Menu ei ole laaja, mutta siltä löytyy jokaiselle jotakin. Listalla on muun muassa ylikypsää naudan rintaa, kuhaa, lohta ja kanaa sekä tietenkin myös kevyitä vaihtoehtoja.
Honkanen on laatinut menun yhdessä keittiömestarinsa kanssa. Myös muut työntekijät ovat olleet mukana maistelemassa ja hiomassa menua mahdollisimman houkuttelevaksi.
– Ihmisten suosikkiannos on ollut kenties naudan pihvi pippurikastikkeen kera, Honkanen toteaa.
Vänrikin Torpalla on myös A-oikeudet, joten pihvin kanssa voi nauttia vaikkapa lasillisen talon punaviiniä.

Lisää lähiruokaa

Vänrikin Torpan kaunis ravintolarakennus sijaitsee vilkkaan Uusi-Kuruntien varrella.
Vänrikin Torpan kaunis ravintolarakennus sijaitsee vilkkaan Uusi-Kuruntien varrella.

Honkasen ravintolassa kaikki tarjottavat valmistetaan alusta alkaen itse, koska lopputuotteen halutaan olevan mahdollisimman laadukas.
Ravintolan raaka-aineet ovat kotimaisia. Honkanen toivoisi kuitenkin voivansa käyttää vielä nykyistä enemmän lähellä tuotettuja aineksia.
– Ehdottomasti haluamme hyödyntää lähellä toimivia tuottajia. Otamme vinkkejä vastaan tällaisista, ja tuottajat voivat itsekin olla meihin yhteydessä. Esimerkiksi keväällä oli tosi mukavaa, kun sienestäjät tarjosivat meille runsaasti korvasieniä, Honkanen kertoo.
Ravintoloitsija sanoo, että hänen ravintolassaan satsataan ennen kaikkea hyvään ja ystävälliseen palveluun.
– Haluamme tarjota tunnelmaa ja elämyksiä, Honkanen linjaa.
Yksi Vänrikin Torpan tarjoamista elämyksistä on varmasti toisinaan tarjolla oleva kakkubuffet.
– Kakkubuffet sai Kurussa hyvän vastaanoton, joten toin sen myös Vänrikin Torppaan. Asiakkaat pääsevät maistelemaan, minkälaisia kakkuja meiltä voi tilata, Honkanen selvittää.
Honkasen pyörittämä Vänrikin juhlapalvelu valmistaa mukaan otettaviksi myös muun muassa salaatteja, savukalaa, sämpylöitä ja munkkeja.

Toripäivät kerran kuukaudessa

Vänrikin Torppa ei tyydy olemaan aivan tavallinen ravintola. Kerran kuukaudessa järjestettävät Torpan toripäivät ovat jo nyt osoittautuneet suosituiksi.
Toripäivillä Vänrikin Torpan pihalla tuotteitaan myy viitisentoista torimyyjää. Lisäksi pihalle pystytetyssä juhlateltassa tarjoillaan ruokaa. Toripäivinä ravintola pitää ovensa auki kello 24:ään.
– Toripäivinä meillä on aina myös elävää musiikkia. Ensi perjantaina musisoivat Viljakkalan pelimannit. Syyskuun 19. päivä meille tulee puolestaan Ylöjärven Elvis Aron. Silloin toripäivillä on amerikkalainen teema,  Honkanen kertoo.

Asiakas on tärkein

Ravintoloitsija Anja Honkanen on varsin kiireinen nainen. Hän myöntää, että yrittäjän arki on melko hektistä.
– Kiirettä on, kun täytyy pyörittää kahta ravintolaa, juhlapalvelua sekä Voionmaan opiston ruokapalvelua. Onneksi valtavan hyvä henkilökuntani mahdollistaa tämän kaiken, Honkanen kiittelee.
Hänen mukaansa kiireen keskellä voimia saa ennen kaikkea asiakkaista.
– Ravintoloitsijan arjessa ehdottomasti parasta ovat asiakkaat. Kun asiakas on tyytyväinen, siitä saa voimaa ja energiaa.

Kommentointi on suljettu.