Ryhdin Okko Koskinen ja Aino Aarnio vesikeliviikonlopun tuplavoittajat

Kangasalan Kyötikkälässä kilpailtiin viime lauantaina hiihdossa vapaan tyylin väliaikalähdöissä. Sunnuntaina oli Ikaalisten Vatulassa vuorossa perinteisen tyylin yhteislähtökisa. Ylöjärven Ryhti oli molemmissa tapahtumissa mukana isolla joukkueella, joka kahmi peräti 17 mitalisijaa 15 eri hiihtäjälle.

Ryhdin Elsa Torvinen (vas.) ja Venla Haataja (3. vas.) lihottivat jälleen palkintokaappiaan.

Kilpailut olivat osa KristaCupia, johon kilpasarjan puolivälissä on osallistunut 7–16-vuotiaita hiihtäjiä 49 eri seurasta. Seurojen välistä epävirallista kisaa johti kolmen osakilpailun jälkeen Ylöjärven Ryhti 1 581 seurapisteellä.

Kahdeksanvuotiaissa hiihtävä Okko Koskinen voitti sarjansa molempina päivinä. Vapaalla tyylillä eroa toiseksi sijoittuneeseen tuli yli puoli minuuttia. Yhteislähtökisan 1,5 kilometrillä Koskisen oli reilut viisi sekuntia Hämeenlinnan Hiihtoseuran Juho Seppälää nopeampi.

Tiukin kultataisto käytiin 12-vuotiaiden tyttöjen sarjassa, jossa Aino Aarnio päihitti Kangasalan Kisan Hanni Kosken lauantaina 1,6 sekunnilla ja sunnuntaina 0,9 sekunnilla. Hiihtomatkana oli kolme kilometriä. Voittaja kertoi saaneensa voimia ladun varrella kuulemistaan kannustuksista.

Kyötikkälän maastoissa hopealle luisteli 14-vuotiaiden kolmen kilometrin kisassa Ada Aarnio, jolle seurakaveri Emmi Henriksson jäi alle kaksi sekuntia. Eroa voittajaan, Lempäälän Kisan Ella Noora Haapalehtoon, kertyi 37 sekuntia.

Ryhtiläisistä pronssimitalille taisteli 18-vuotiaiden miesten 10 kilometrin kisassa Veeti Seppälä, joka jäi voittajalle, Ski Jyväskylän Antti Roligille, reilun minuutin. Pronssia hiihti myös Ryhdin Anni Laine 18-vuotiaiden naisten viiden kilometrin kisassa, jonka voitti Kaipolan Vireen Peppi Salonen noin puolitoista minuuttia nopeammalla ajalla.

Aapo Haataja (kesk.), Veeti Henriksson (vas.) ja Roni Hiitelä hallitsivat latukamppailua.

Ryhdin 18-vuotiaat miehet ottivat Vatulassa neloisvoiton perinteisen tyylin 10 kilometrin yhteislähtökisassa. Kultaa vei Aapo Haataja reilun kahden minuutin erolla. Hopealle hiihti Veeti Henriksson ja pronssille Roni Hiitelä. Topias Torvinen oli neljäs.

Vatulan voittaja oli myös Ryhdin Annika Rantanen, joka jätti Tampereen Pyrinnön Linnea Salon taakseen 6,6 sekunnilla. Pronssille 14-vuotiaiden kolmella kilometrillä hiihti Ryhdin Johanna Naskali. Hopealle sivakoi kahdeksanvuotiaiden sarjassa Kiira Suhonen.

Tiukin mitalikamppailu käytiin 16-vuotiaiden tyttöjen viidellä kilometrillä, jossa Elsa Torvinen hiihti hopealle ja Venla Haataja pronssille alle sekunnin keskinäisellä erolla. Voiton vei Vammalan Seudun Voiman Jessica Junkkala. Kaikki mitalistit tulivat maaliin 4,4 sekunnin sisällä.

Pronssille hiihti myös 14-vuotiaiden poikien viidellä kilometrillä Ryhdin Konsta Uuttera, jolla eroa Närpes Kraft Skidföreningin Lukas Kuuttiseen syntyi puolisentoista minuuttia.

Tino Stenman aloitti lauantaina kisamatkansa Sarajevon EYOF-talvikisoihin. Euroopan nuorten olympiafestivaaleissa maastohiihtäjät hiihtävät maanantaina perinteisen tyylin kisan, tiistaina vapaan tyylin kisan, torstaina perinteisen tyylin sprintin ja perjantaina sekaviestin. Otepään PM-kisoista Suomen alle 18-vuotiaiden maajoukkue toi mahtavan saaliin: peräti seitsemän mitalia. On mielenkiintoista seurata, mihin suomalaishiihtäjien taidot näissä mittelöissä riittävät.

Kaupin laduilla hiihdetään ensi sunnuntaina Hämeen Viesti sekä piirinmestaruusviestit. Perinteikäs Hämeen Viesti hiihdetään tänä talvena uudistuneessa muodossa: pitkän viestin sijaan kilpaillaan eri sarjoissa kolmen hengen joukkuein ja Hämeen Viestin voitto ratkeaa yhteispistein.

Hämeen Viestiseura -tittelin voittaa seura, joka kerää eniten yhteispisteitä 14-vuotiaiden ja 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien sarjoissa sekä miesten ja naisten sarjoissa. Pistelaskenta suoritetaan maailmancup-taulukon mukaan ja jokainen seuran joukkue kartuttaa seuran pistepottia. Sunnuntaina 17. helmikuuta kannattaa siis suunnata Kauppiin kannustamaan Ylöjärven Ryhdin hiihtäjiä.

SARI HAATAJA

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.
Tutustu 5 viikkoa vain 1,90 €.