Ryhtiläiset hoitivat klassisen penkkipunnerruksen SM-mittelöt pieteetillä

Klassisen penkkipunnerruksen SM-kilpailut kolisteltiin viikonvaihteessa Ylöjärven Urheilutalolla. Jännittävien kilpailujen ohella merkittävää oli järjestävän seuran eli Ylöjärven Ryhdin talkooväen innostuneisuus kisojen onnistumiseksi.
Ylöjärven Ryhdin toimitsijat ja muut vapaaehtoiset tekivät kaikkensa kisojen onnistumiseksi. Kuvassa oman seuran Henri ”Keho” Rauniolahti nostaa rautaa.

Ylöjärven Ryhdin toimitsijat ja muut vapaaehtoiset tekivät kaikkensa kisojen onnistumiseksi. Kuvassa oman seuran Henri ”Keho” Rauniolahti nostaa rautaa.

Ryhdin voimailujaoston liideri Janne Ylimys oli luonnollisesti mielissään onnistuneista penkkipunnerruksen SM-kilpailuista.
– Haimme kilpailujen järjestämisoikeutta noin vuosi sitten. Meillä on ollut suuri tahtotila järjestää nämä mittelöt jo pitkän aikaa. Olemme käyttäneet paljon resursseja näiden kisojen onnistumiseksi.
SM-kilpailujen kaltainen sarka on kova haaste yksittäiselle urheiluseuralle. Ryhtiläisten ”team spirit” oli kuitenkin havaittavissa kisaviikonlopun aikana.
Kymmenet sinipaitaiset talkoolaiset hoitivat säntillisesti tehtäviään – kukin omaa sarkaansa makkaran myynnistä toimitsijatehtäviin.
– Meillä oli mukana kymmenittäin talkooväkeä, Ylimys kiitteli omiensa sitoutumista.
Yhteistyökumppaneiden mukaan saaminen on myös ollut seura-aktiivien aikaansaannosta.
– Onneksi riveissämme on muutamia sellaisia jäseniä, joilla on hyviä yhteyksiä liike-elämään. He ovat hoitaneet asiat kuntoon muutamalla puhelinsoitolla. Itselläni samaan sarkaan olisi varmasti kulunut aikaa useita päiviä.

Voimanosto rokkaa Ryhdissä

Ylöjärven Ryhdin voimanostajalle Henri Rauniolahdelle kotikisat päättyivät pettymykseen. Ylöjärveläinen joutui jättämään leikin tällä kertaa kesken 165 kilossa.

Ylöjärven Ryhdin voimanostajalle Henri Rauniolahdelle kotikisat päättyivät pettymykseen. Ylöjärveläinen joutui jättämään leikin tällä kertaa kesken 165 kilossa.

Eri urheilulajien keskinäinen vertailu, varsinkaan seuran sisällä, ei ehkä ole tarpeen. Jokainen laji pyrkii varmasti tekemään parhaansa. Mutta toisaalta tunnustusta pitää antaa sinne, missä työtä tehdään hyvin ja isolla intensiteetillä.
– Voimanosto on ollut jo pitkään Ylöjärven Ryhdin menestyslaji, Janne Ylimys vahvisti.
Penkkipunnerruskisojen kilpailuareena eli Ylöjärven uusi ja uljas urheilutalo sai kiitosta Ryhdin voimailujaoston keulamieheltä.
– Urheilutalo on meille tärkeä paikka. Tässä kohtaa haluan lausua kaupungille suuret kiitokset, että se on suhtautunut lajiimme positiivisesti.
– Pyrimme tuomaan säännöllisin väliajoin mitaleita seuraan ja sitä myöten tekemään Ylöjärveä tunnetuksi, Janne Ylimys kiteytti.

Penkille pääsee aikuisiälläkin

Penkkipunnerrus on urheilulaji, jonka voi aloittaa myöhemmälläkin iällä. Tiukkaa treeniä ei tarvitse välttämättä startata 15-vuotiaana, jotta saisi tuloksia aikaiseksi. Mukaan ehtii myöhemminkin.
– Tiedän sellaisia harrastajia, jotka ovat tulleet pystymetsästä mukaan 40–50-vuotiaina ja niittäneet vielä menestystä kisoissakin. Koskaan ei siis ole liian myöhäistä, voimailuekspertti Ylimys kannusti.

Jumi jumitti ”Kehon”

Ylöjärven Ryhdin rautainen penkkipunnerrusviikonloppu tarjosi paikalle saapuneelle yleisölle paljon nähtävää ja koettavaa perinteikkään voimailulajin äärellä. Ylöjärveläisittäin menestysodotuksia kohdistui muiden muassa Henri ”Keho” Rauniolahteen, joka nosti enintään 120 kiloisten miesten avoimessa sarjassa.
Kolmekymppinen Rauniolahti tuli kisoihin hieman repaleisella valmistautumisella. Tämän vuoksi menestystä ei irronnut tällä kertaa. Ryhtiläinen selvitti avausnoston 155 kiloa ensimmäisellä yrityksellään, mutta jätti leikin kesken, kun oli yrittänyt 165 kilon nostoa yhden kerran.
– Tein maastavetotreenejä noin viikko sitten. Siinä yhteydessä selkäni meni kunnon jumiin, enkä päässyt tekemään viimeistelytreenejä.
– Lisäksi kun muut jätkät olivat täydessä iskussa, niin minulla ei ollut niin sanotusti mitään palaa, Rauniolahti harmitteli puolitiehen jäänyttä kilpailuaan kotiyleisön edessä.
Yksi kisojen vetonauloista oli Maalahden ”superhurri” eli Fredrik Smulter. Hän hoiteli odotetun ylivoimaisesti miesten avoimen yli 120 kiloisten sarjan.
Maalahtelaisen voimanpesän voittotulos oli tällä kertaa 260 kiloa.

Fredrik ”Superhurri” Smulter oli taatusti klassisen penkkipunnerruksen SM-kilpailujen seuratuin urheilija. Maalahtelainen oli muun muassa Ylen tentissä jo ennen varsinaista kilpailua. Smulter vei yli 120-kiloisten miesten avoimen sarjan nimiinsä tuloksella 260 kiloa.

Fredrik ”Superhurri” Smulter oli taatusti klassisen penkkipunnerruksen SM-kilpailujen seuratuin urheilija. Maalahtelainen oli muun muassa Ylen tentissä jo ennen varsinaista kilpailua. Smulter vei yli 120-kiloisten miesten avoimen sarjan nimiinsä tuloksella 260 kiloa.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?