Taekwon-Do Centeristä Sinettiseura

Ylöjärven Taekwon-Do Centeristä tuli tiistaina Nuoren Suomen Sinettiseura.
Taekwon-Do Centerissä pidetään lapsista ja nuorista huolta.

Taekwon-Do Centerissä pidetään lapsista ja nuorista huolta.

Seuran toimintaa käytiin läpi neljä ja puoli tuntia kestäneessä auditoinnissa.
Tarkastuksen tekivät Hämeen Liikunta ja Urheilu ry:n seurakehittäjä Timo Korsumäki ja Suomen ITF Taekwon-Do ry:n sertifioitu opettaja Pauliina Hietaniemi. Taekwon-Do Center sai sinetin hyvin arvosanoin.
Auditoinnissa seuran toimintaa verrattiin sinettiseurakriteereihin. Sinettiseuratoiminta on Nuoren Suomen ja urheilun lajiliittojen yhteinen toimintamalli, joka rakentuu lapsen kasvun ja kehityksen tukemiselle sekä lapsuuden kunnioittamiselle.
Sinettiseurat ovat lasten ja nuorten urheilun kärkiseuroja. Sinetin saaminen on seuralle kunnia-asia, mutta se tuo seuralle myös vastuuta. Sinetti on lupaus laadusta. Laadun säilymistä seurataan ensin kahden vuoden välein ja sen jälkeen kolmen vuoden välein auditointikäynneillä.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?