Ylöjärveläishiihtäjillä hyvä vauhti Hopeasompa-finaaleissa ja Pirkan Hiihdossa

Nuorten hiihtotalven päätapahtuma Hopeasompa 2013 -finaalit järjestettiin viikonloppuna Äänekoskella. Pirkan Hiihto houkutteli puolestaan suksikansan sivakoimaan Niinisalosta Teivoon.
Pirkan hiihto keräsi jälleen hurjan määrän osanottajia.

Pirkan hiihto keräsi jälleen hurjan määrän osanottajia.

Molemmissa kilpailuissa oli vahva ylöjärveläisedustus.
Hopeasompa-finaaleissa ylöjärveläisistä kovinta vauhtia piti Ylöjärven Urheilijoiden Sanni Alatalo, joka sijoittui 16-vuotiaiden tyttöjen viidellä kilometrillä hienosti viidenneksi. Kisassa oli mukana kaikkiaan 74 hiihtäjätärtä. Alatalo hävisi kilpailun voittaneelle Puolangan Ryhdin Vilma Nissiselle 41,7 sekuntia. Nissisen voittoaika oli 14.23,8.
13-vuotiaiden tyttöjen kolmella kilometrillä Ylöjärven Ryhdin Veera Leppänen oli 14:s. Kaikkiaan 92 hiihtäjästä nopein oli Tervakosken Padon Ester Vuorio ajalla 8.41,9. Leppänen hävisi voittajalle 32,9 sekuntia.
14-vuotiaiden tyttöjen kolmella kilometrillä voiton vei Kuivasjärven Auran Anita Korva ajalla 8.15,3. Ylöjärven Urheilijoiden Emma Olander oli 124 tytön joukossa 76:s häviten voittajalle 1.11,7 minuuttia. Ryhdin Jessika Mäkelä sivakoi sijalle 106. Hän hävisi kärjelle 1.46 minuuttia.
Ryhdin Janina Seppälä oli 60:s 15-vuotiaiden tyttöjen vitosella. Voiton vei IK Kronanin Emelie Svendin ajalla 14.03,2, josta Seppälä jäi lähes tasan kolme minuuttia. Ryhdin Pauliina Ojanen oli 76:s, 4.12,3 minuuttia voittajaa hitaampana.
14-vuotiaiden poikien viidellä kilometrillä nopein oli IF Femmanin Robin Sundsten ajalla 13.31. Ryhdin Visa Joenperä oli 97 hiihtäjän kisassa hienosti 13:s. Hän jäi kärjestä 54,4 sekuntia.
Ryhdin Vili Seppälä oli puolestaan 70:s 16-vuotiaiden poikien kahdeksalla kilometrillä. Hän jäi voittajasta 3.12,4 minuuttia. Ykkönen oli ajan 11.13,7 hiihtänyt Paimion Urheilijoiden Aleksi Pirttimaa.
Viesteissä ylöjärveläiset eivät päässeet aivan kärjen tuntumaan. 14-vuotiaiden tyttöjen
3 x 3 kilometrillä Ryhti oli 28s. Voiton vei Lappeen Riento, jolle Jessika Mäkelä, Jenny Viitanen ja Veera Leppänen hävisivät 2.18,4 minuuttia.
16-vuotiaiden tyttöjen 3 x 3 kilometrillä nopein oli ajan 28.58 kellottanut IF Kronan. Ryhdin kolmikko Janina Seppälä, Isabella Surakka ja Pauliina Ojanen jäi voittajasta 3.18,3 minuuttia ja oli 31:s.
14-vuotiaiden poikien sarjassa Ryhti oli 15:s, 2.23,6 minuuttia voittajajoukkue One Way Pro Teamille hävinneenä. Voittajan aika oli 27.26,7. Ryhdin joukkueessa hiihtivät Visa Joenperä, Aaro Auvinen ja Aapo Haataja.
Ylöjärven Ryhti selvisi Hopeasomman seurojen pistekilpailussa sijalle 37. Ryhti keräsi 35 pistettä. Ylöjärven urheilijat oli sijalla 51 saatuaan 26 pistettä. Voiton vei Ounasvaaran Hiihtoseura 164 pisteellä. Mukana kisassa oli 109 seuraa.

Nuoret menestyivät Pirkan Hiihdossa

Ylöjärveläisnuoret olivat kovassa vauhdissa sunnuntaina hiihdetyssä Pirkan Hiihdossa.
Tyttöjen perinteisellä tavalla hiihdetyssä 45 kilometrin kisassa Ylöjärven Urheilijoiden Silja Jääskeläinen oli viides ja Ennimaria Järventausta kuudes.
Poikien perinteisen tavan 45 kilometrillä Ylöjärven Ryhdin Teemu Siukola hiihti viidenneksi. Ylöjärveläinen Joni Salmi oli kuudes, Ryhdin Eetli Peltomaa 13:s ja Elmeri Karjala 14:s.
Tyttöjen vapaan tyylin 45 kilometrillä voiton vei Ryhdin Anni Haavisto. Saman seuran Selja Harjuntausta oli kolmas ja Iiris Harjuntausta seitsemäs.
Poikien vapaan tyylin kisassa Ylöjärven Urheilijoiden Lauri Joensivu sivakoi toiseksi. Saman seuran Akseli Kauppi oli 15:s, Tommi Niemelä 26:s ja Kalle Ijäs 27:s. Joona Pikkarainen oli puolestaan 31:s.
Ylöjärveltä Pirkan Hiihtoon osallistui myös todellisia konkareita. Viljakkalalainen hiihtokuningas Hannu Uotila hiihti jo 54:n Pirkkansa. Siivikkalalainen Mikko Puntalo oli mukana nyt 50. kerran ja sai siis hiihtokuninkaan arvonimen. Ylöjärveläinen Marja Kaasalainen sai puolestaan täyteen 30 Pirkan Hiihtoa ja siitä hyvästä kunniahiihtäjän arvonimen.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?